Türkiye Neden Başka Ülkelere Yardım Ediyor? - Alperen Özdemir

Sponsor

ads

EN SON

En İyi Postlar

REKLAM ALANI

14 Nisan 2020 Salı

Türkiye Neden Başka Ülkelere Yardım Ediyor?


tccb


Günümüzün en fazla tartışılan hususlarından biri. Türkiye neden kendi ülnetdeki vatandaşlarına bile tam anlamıyla yardım edememesine rağmen diğer ülkelere destek oluyordu? Bu yazımda konunun iç değil, yalnız dış meselesine değineceğim…

Yakın zamanda gerçekleşen en önemli olaylardan birisi, AB’nin Avrupa ülkelerine, (başta İtalya ve İspanya olmak suretiyle) diğer çoğu ülkenin yardımından sonra yardım etmesiydi. Nitekim AB’nin en önemli ilkeleri “ahenk” ve “yardımlaşma” ilkeleridir. Bu ilkelere uymayan AB, yakın tarihteki en büyük firelerinden birisini vermiştir. Atalarımızın da dediği gibi: dost kötü günde belli olurmuş. AB, Acil Yardım Fonunu bu insani dram için gündeme bile getirmemiştir. Avrupa Birliği’nin bir kriz anında birlik olamadığı ortaya çıkmış, bir kere daha insanlık dersinden kaldığı tescillenmiştir..

Türkiye’nin burada izlediği politika dostani olmakla birlikte bir çıkar kozu yakalamak, geçmişteki problemleri unutturmaya çalışmaktır. Ayrıca Türkiye yaptığı yardımlarla dostlarıyla güvenini tazelemiş ve geçmişte Türkiye’ye yapılan yardımları karşılıksız bırakmamıştır. Türkiye, yapılan bu yardımlarla bir kere daha vefakarlığını ve dostluğunu dünyaya kanıtlamış, hem de bir koz elde etme şansı yakalamıştır. Nitekim diplomasinin, en büyük oyunlardan biri olduğu apaçıktır. Türkiye’nin yaptığı bu yardımlardan olumlu yönde bir dönüt alacağının netliğini veremeyiz ancak olumsuz bir dönüt almayacağı da açıktır. Yakın tarihte yapılan çoğu yardım, ticaret öncesi yapılan bir ön hazırlık niteliğindedir.. Şimdi yardım yaptığımız başlıca ülkeleri inceleyelim.

İTALYA
yardım
Türkiye’den İtalya ve İspanya’ya yapılan tıbbi malzeme yardımı.
Vaka ve ölümün en fazla gerçekleştiği ülkelerden birisi, İtalya. Türkiye ve İtalya, Akdeniz Havzası’nda ortak çıkarları bulunan iki önemli güçtür. Ayrıca iki ülke, NATO müttefiki olarak önemli bir dosttur.

Doğu Akdeniz’de kilit bir ülkedir. Libya konusu ile ilgili, denge politikası yürüten İtalya’nın, Serrac’a yakın olduğu görülüyor. Asıl mesele Doğu Akdeniz’deki 13 parselin 8’inde ruhsat sahibinin İtalyan “Eni” şirketi olmasıdır. Bölgedeki en büyük rezervi Zohr’dur ve çoğu gazı bu şirket bulmuştur. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bu şirketlerle çalışabiliriz’ açıklamasında bulunmuştu. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, yakın tarihte İtalya Cumhurbaşkanı Mattarella ve Başbakan Conte’yle de bir araya gelmişti.

İSPANYA
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ifadesiyle “Türkiye’nin tek gerçek dostudur”. Türkiye ve İspanya arasında 1996’da imzalanan gümrük birliği anlaşmasıyla ticaretimiz önemli ölçüde artış göstermektedir. 2018 yılında İspanya’yla çift ticaret hacmimiz 2017 yılına göre % 4,1 oranında artarak 13 milyar 203 milyon Dolar’a ulaşmıştır. Ayrıca bu iki ülke “Medeniyetler İttifakı Girişimi” kurucularıdır.

İspanya, ülkemizdeki patriotların sahibidir ve önemli olaylarda patriotlarını Türkiye’den çekmemiştir. Barış Pınarı Harekatı’nı destekleyen ilk Avrupa ülkesiydi. Kimi zaman AB’den kaynaklı Türkiye’ye karşı tutumu değişmiştir. PKK’ya karşı Türkiye’nin yanısıra olmasına karşın Türkiye’de Katalonlara karşı Madrid Hükümetin’den yana tutum sergilemiştir. Ayrıca İspanya ve İtalya: Türkiye’nin en çok silah ithal ettiği ilk üç ülkeden ikisidir.

BULGARİSTAN
Türkiye’nin önemli sınır komşusu, Bulgaristan. Avrupa Birliği’nin en fakir ülkesi ancak mülteci politikası ve çoğu hususta Türkiye ile paralel politikalar izlemektedir. Balkan devletleri arasında Türkiye’nin en fazla ticaret yaptığı devletlerin başında gelmektedir. AB’ye karşı sesini yükseltebilen tek cesur ülkelerdendir. Güçlü bir etkisi olmasa da AB’nin ortak dış ve güvenlik politikası ve göç politikalarında kullanabileceği veto hakkına sahip. Türkiye’nin mülteci problemina karşı ortak tutum sergileyebileciği bir ülkedir.

MACARİSTAN
Türklerin Avrupadaki gözü, konseyin Avrupa’daki temsilcisi. Macaristan ve Türkiye, kültürel yakınlığı ve önemli ticaret hacmi olan iki ülkedir. AB’de Türkiye’nin hakkını savunan ve Suriye politikasına destek veren bir ülkedir. NATO müttefiki olan bu iki ülke, beraber YDSK’yı kurmuştur. Ayrıca Göçmen politikası konusu ile ilgili Türkiye’nin Bulgaristan sonrası AB’deki ikinci müttefikidir. Bulgaristan gibi Macaristan’ın da AB’de veto hakkı vardır. Macaristan ve Bulgaristan: Suriyelilerin Avrupa’ya geçişi sonrası Türkiye’nin ilk görüştüğü iki AB ülkesidir.

İRAN
yardım
Türkiye’den İran’a yapılan tıbbi malzeme yardımı.
Türkiye’nin her daim yardımına koştuğu, her alanda komşuluk bağını güçlendirmek istemesine rağmen dönüş alamadığı tek komşusu konumundadır. Türkiye, İran’ın en önemli doğalgaz müşterilerinden biridir. Ayrıca iki ülke arasında önemli bir ticaret geçmişi vardır.

İran gelişmiş füzelere sahip ve nükleer savaş tehditi oluşturan ülkelerden biridir. Bu iki ülke arasındaki en büyük stres, Irak ve Amerika olayları, Rıza Zarrab ve Zeytin Dalı Harekatı’dır. Bu iki devlet, Rusya’yla birlikte Astana formatında “Üçlü Suriye Zirvesi” yaparak önemli bir adımda bulunmuştur. Irak ve Suriye’de paramiliter güçleriyle direkt olarak ve dolaylı olarak Türkiye’nin karşısındadır. PKK ile mücadelede İran sınırının güvenilirği, Suriye meselesi ve sözde kürdistan için önemli bir ülkedir.

ÇİN
yardım
Türkiye’den Çin’e yapılan tıbbi malzeme yardımı.
Vakanın ortaya çıktığı ve eski hayatına dönmeye başlayan ülke, Çin. Bu iki ülke arasındaki ilişki istikrasızlığın problemu ekonomik hamlelar değildir. Bütün problem siyasidir. 2027’ye kadar maliyetin 1,3 trilyon doları bulacağı düşünülen ve Türkiye’den de geçen Bir KUşak Bir Yol, bilinen adıyla İpek Yolu, Türkiye’nin taşımacılık sermayesini 2-3 kat arttıracağı düşünülen çılgın proje. Doğu Türkistan meselesinin hükümet tarafından gündeme getirilmemesinin sebebi de yüksek olasılık bu. Çin’in yatırım potansiyelinden faydalanmak ve ticaret hacmini yükseltmek.

SON PARTİ: BALKAN ÜLKELERİ
yardım
Türkiye’den Makedonya’ya yapılan tıbbi malzeme yardımı. Destek yapılan diğer 5 Balkan ülkesi: Makedonya, Sırbistan, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ.
Mevlana’nın “Ümitsizliğin ardında nice ümitler var. Karanlığın ardında nice güneşler var.” sözleriyle 5 Balkan ülnete tıbbi yardım desteği yapıldı. Bu yardımdan sonra ülkeler Türkiye’ye teşekkür ve dostluk mesajları yolladı. Osmanlı’nın Balkanlarda sürdüğü 550 yıllık bir hüküm vardır ve Balkanlar, Türklere karşı kültürel ve tarihsel olarak önemli izler taşımaktadır. Balkanlarda aşağı yukarı 2 milyon Türk bulunmaktadır.

Balkan devletleri Türkiye ve Avrupa arasında stratejik bir köprüdür. AB’ye üye Balkan devletleri vasıtası ile Türkiye, AB’ye girme şansını arttırabilir. Türkiye bu ülkelere yakın olduğu için ihracat hacmi yüksektir. Böylelikle lojistik giderleri de azdır. Türkiye Balkan ülkeleri ile çifte vergilendirmeyi engelleme anlaşmaları imzalanmıştır.(Kosova dışında) Türkiye, Kosova ve Karadağ menşeli firmalar kurarak ABD ve Rusya’ya daha basit ihracat yapabilme şansına sahip olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumunuz başarıyla gönderilmiştir, yayınlandıktan sonra sayfamızda yayınlanacaktır.

Post Top Ad

REKLAM ALANI