Google Flash Tabanlı İçerikleri İndekslemeyecek - Alperen Özdemir

Sponsor

ads

EN SON

En İyi Postlar

REKLAM ALANI

12 Nisan 2020 Pazar

Google Flash Tabanlı İçerikleri İndekslemeyecek


Flash tabanlı içerikler, daha zengin bir internet ve bilgisayar ortamı yaratmak amacıyla ilk kez Adobe vasıtasıyla 1996 yılında hayatımıza girmişti. 2000’li yılların ortalarına kadar tanınmışliğini korumuş olsa da, zaman geçtikçe tarayıcılar teker teker desteğini kesmeye başladı. Son zaman tamamıyla hayatımızdan çıkacağı konusu yılan hikayesine dönmüşken, geçtiğimiz günlerde Google da arama motorunun artık Flash içerikleri indekslemeyeceğini belirtti.

Google Algoritmaları Artık Hesaba Katmayacak

Evet, bu yılın sonlarından itibaren Google Search, Flash içerikleri görmezden gelmeye başlayacak. Peki çoğu internet sitesi esasen kullanmayı bırakmışken neden bugüne kadar beklendi? Muhtemelen eskiden beri hâlâ kullanılmaya devam eden programlar olduğu içindir diye tahmin ediyoruz. (Ara sıra da olsa Flash oyunları oynamaya devam eden birileri vardır herhalde)

Elbette ki, Flash içeriklerin indekslenmemesi tamamıyla yok olacakları anlamına gelmiyor. Ama o içerik üzerinden geçen kullanıcı bilgisi, oyun ya da video açıklaması gibi birçok veri Google botları tarafından görmezden gelinecek. Bu nedenle, sayfalarınızda Flash içerik kullanmanız, büyük ihtimalle Google algoritmaları tarafından aşağı çekilmenize neden olacaktır.

Google, Flash Tabanlı İçerikleri İndekslemeyecek


Google: “Çoğu Kullanıcı Bundan Etkilenmeyecektir.”

Google gibi biz de çoğu internet sitesinin bundan etkilenmeyeceğini düşünüyoruz; çünkü Flash kullanan sitelerin çoğu esasen sıralamalarda pek üst basamaklarda değiller ve belli başlı tarayıcıların hepsi hâlihazırda Flash içerikleri önlemekte. Kaldı ki, Adobe bile 2020 yılından itibaren Flash’ı desteklemeyeceğini ve yeni güncellemelerin gelmeyeceğini açıklamıştı.

Eğer hâlâ internet sitenizde flash tabanlı içerikler kullanmaya devam ediyorsanız bir güncellemeden geçmenizde yarar var. Google ise bu bağlamda HTML5 alt yapısının kullanılmasını tavsiye ediyor. Eski Flash oyunseverlerin ise endişe etmesini gerektirecek bir durum yok. Şimdi olduğu gibi bundan sonra da aradıklarını bulabileceklerdir diye tahmin ediyoruz; çünkü nostalji tutkunlarına hitap etmeyi düşünen internet siteleri belki bundan 10 yıl bile geçse varlığını sürdürecektir.

Peki bir dönem internet alemini yönlendirmeyi başarmış olan Flash, bu son gelişmeyle tamamıyla hayatımızdan çıkacak mı? Muhtemelen hayır, yine bir yerlerde karşınıza çıkıp güncellemenizi isteyecektir; ancak mevcut haliyle de pek varlık gösterdiği söylenemez.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumunuz başarıyla gönderilmiştir, yayınlandıktan sonra sayfamızda yayınlanacaktır.

Post Top Ad

REKLAM ALANI