Site İçi SEO Optimizasyonu - Alperen Özdemir

Sponsor

ads

EN SON

En İyi Postlar

REKLAM ALANI

20 Mart 2019 Çarşamba

Site İçi SEO Optimizasyonu

SİTE İÇİ SEO
SEO


SEO (Search Engine Optimization)  Nedir?
Türkçe anlamı: Arama Motoru Optimizasyonu
  
Site içerisinde bulunan fotoğraf, yazı ve linklerin arama motorları tarafından kitle hedefli kendi belirledikleri kriterlere göre arama motorlarına taşınmasına "Site içi SEO" denir.

Site içi SEO'nun tam anlamıyla ne demek olduğunu öğrenmek isteyen bir site sahibinin büyük arama motorlarının tüm kullanıcı odaklı kriterlerini bilmesi gerekmektedir. Çünkü; Google, Yandex ve Bing gibi çok ziyaretçiye sahip büyük arama motorları, arama sonuçlarında ziyaretçilerine en doğru bilgiyi sunmayı misyon edinmişlerdir. Tüm kalite yönergeleri ve algoritmaları, web sitesi kullanıcılarının sitelere girmeden önceki, giriş sırasındaki ve girdikten sonrasındaki mutluluğunu sağlamak içindir. Yani site içi SEO başarısı için arama motorlarının insana yönelik olarak çalışan soru-cevap sorgu sistemini bilmek gereklidir. Örneğin Google arama motorunda konum elde etmek isteyen bir site sahibi, kesinlikle teknoloji devi Google'un site sahiplerinin sitelerinden beklediği kullanıcı odaklılık kriterlerini yerine getirmelidir. - Kaynak:birnc
En sağlam SEO ayarları belirli kriterlere göre yapılır.

  • Yayın başlığı ve içeriğinde aynı kelimelerin kullanımı.
  • Perma Link ayarlamak;
Site İçi SEO'nun Teknik Kuralları; 

Bunu açaçak olursak eğer kimi linklere tıklayınca türkçe karakter bulunduğu içinde bozuk görünüyor linkler; bir örnekle teşkil edecek olursak (www.alperenozdemir.com/i&s-g&nl&g) bu şekilde görünmemesini istiyorsanız, paylaşımınızı yapmadan önce manuel link veriniz ve boşluk yerine "-" kullanınız. Linkler hiç bir zaman Türkçe karakter içermemektedir.

• Site içinde ziyaretçi hedef planlaması ve
• Web sitesi tasarım yazılımının kusursuzluğu
• Site URL yapısının doğruluğu ve sitenin başlık / açıklamasıyla uyumu
• Site içerisinde sihirli resim, kelime ve nofollow-dofollow link kurgusu
• Doğru, özgün ve kaliteli içerik kriterleri ve H1, H2, H3, H4, H5, H6 prensipleri
• Resim alt etiketleri, resim optimizasyonları, ölçüleri ve favicon unsuru
• W3 standartları, HTML5, CSS3 normları ve Java/CSS sıkıştırma
• Sitemap.xml, Robots.txt dosyaları ve 301 kalıcı, 302 geçici yönlendirmeler
• Domain durumu, alan adı kayıt bilgileri, kaliteli sunucu ve temiz IP
• Arama motoru ve webmaster kayıtları, site resmi doğrulama işlemleri
• Mobil uyumluluk, hız kriterleri, site güvenlik durumu ve SSL sertifikası
• Anahtar kelime yoğunluğu, benzer anahtar kelimeler ve semantik SEO kuralları.


Site İçi SEO Optimizasyonu Bitmeden Site Dışı SEO'ye Geçmek İntihardır

 Dünya genelinde insanların neredeyse tüm gereksinimlerini internet ortamından gerçekleştirdiği günümüzde web sitesinin ve SEO'nun ne kadar önemli olduğunu artık biliyoruz. İnternetin bu kadar çok kullanıldığı bu zamanda da firmalar bu internet pazarından yararlanmak için stratejiler geliştirmektedir. Rekabetin çok olduğu sektörlerde işletmeler bu büyük internet pazarında fark yaratmak için sitelerine gelen müşteri adaylarının site içindeki rahatlığını maksimum seviyede düşünmek zorunda kalmıştır. Google nezdinde kullanıcının site içindeki rahatlığı çok önemlidir ve bütün algoritmalar kullanıcı odaklıdır. Zaten site içi SEO'nun önemi de burada devreye girmektedir. Yani site ziyaretçilerini web sitesinde mutlu edenin kazanacağı bu yarışta site dışı SEO çalışmasına izin verir.


Örnek: Site içi SEO çalışması yapılmadan site dışı SEO'ya geçmek otele giden bir kişinin kiraladığı odada yatak olmaması gibi bir durumdur ya da fırına giden bir kişinin ekmek bulamaması gibi bir durumdur. Yani oteliniz varsa her odada mutlaka yatak olmalı, fırınınız var ise ve açıksa da ekmek mutlaka bulunmalıdır.

Her sitenin SEO projesinin kendi dinamiklerini sağlayan ve öne çıkaran süreçleri vardır. Site içi SEO tekniklerinin başarılı olması tabi ki zamana bağlıdır. Sosyal medya platformlarıyla sitenize ziyaretçi çekerek çalışmalarınızı test etmek önemlidir. Sitenizin SEO başarısı için pozitif sinyaller alabileceğiniz sosyal medya kanallarıyla site içi SEO çalışmalarınızı hızlandırmayı görev edinmeyi de unutmayınız.
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumunuz başarıyla gönderilmiştir, yayınlandıktan sonra sayfamızda yayınlanacaktır.

Post Top Ad

REKLAM ALANI