Gök yüzü neden mavi - Alperen Özdemir

Sponsor

ads

EN SON

En İyi Postlar

REKLAM ALANI

11 Mart 2019 Pazartesi

Gök yüzü neden mavi

gokyuzu-neden-mavi-renkte-gorulur
Normalde atmosfer yani hava renksizdir. Ama buna rağmen biz açık havada gökyüzünü hep mavi görürüz. Peki hiç düşündünüz mü gökyüzü neden mavi renklidir diye. Aslında bu işin sırrı güneştedir. Çoğunlukla bilinenin aksine güneş ışığı sarı değil beyaz renktedir.

Güneşin ışığı beyazdır

Güneşin rengi tahmin edilenin tersine beyazdır. Yani beyaz rengi de tüm renklerin karışımından oluşmaktadır. Beyaz rengi herhangi bir kristal yansıtıcıya tutarsanız kristalin ışığı kırarak gökkuşağı renkleri gibi ayrıştırdığını göreceksiniz.

Peki gökyüzü neden mavi dir?

Biraz öncede bahsettiğimiz gibi güneş ışığının rengi tüm renklerin karışımı olan beyaz rengidir. Yani mor, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı renklerinin karışımıdır. Güneş’ten atmosferimize kadar ulaşan güneş ışınlarının bir çoğu atmosferimizden teğet geçerken, bir kısmı atmosferimiz tarafından emilir. Mor ışıklar atmosferden geçerken, kırmızı ışıklara göre daha fazla dağılırlar ve atmosferde kırılarak mavi renk olarak yeryüzüne yansırlar. Bu durumda biz gökyüzünü mavi renkte, güneş ışığını da beyaz-sarı karışımı bir renkte görürüz.
Bilimsel olarak açıklamak gerekirse. Gün ışığı farklı dalga boylu pek çok ışından meydana gelir. En kısa dalga boylu mavi ışınlar atmosferin üst tabakalarındaki küçük parçacılar tarafından hemen saçılırlar. Fakat kırmızı ışınlar en büyük dalga boylu ışınlar oldukları için daha büyük parçacıklara çarpmak zorundadır.
Gökyüzü açık olduğunda, mavi ışık diğer ışıklara oranla en fazla saçılan ışıktır. Bu yüzden de gökyüzü mavi görünür. Mesela gökyüzü yoğun bulutlarla veya dumanla dolu olduğunda, tüm ışınlar nerede ise aynı oranda saçılır. Bu da gökyüzünün gri renkte görünmesine sebep olur.
Eğer dünyamızda Atmosfer olmasaydı, Güneş’i yine parlak bembeyaz renkte görecek ancak bütün gökyüzü geceleri olduğu gibi karanlık olacaktı ve diğer  yıldızları da güneş gibi gündüzde görebilecektik.

Güneş batarken neden turuncu renktedir?


Güneş ufukta alçaldığı zaman, açısı nedeniyle gözümüze ulaştığı mesafe de uzandığından, ışınları ona bakanlara da çok yol kat ederek ulaşır. Bu, ışınların havada daha çok molekül ve parçacık arasından geçmesi, onlar tarafından daha çok yansıtılması ve dağıtılması demektir. Bu yüzden güneş ufukta alçalmaya, batma noktasına doğru gelmeye başlayınca, o anda tepesinde bulunduğu yerlerde kırmızı dışındaki renkler atmosfer tarafından emildiği için gökyüzü mavi, güneş sarı renkte görüldüğü halde, güneşi ufukta görenlere kırmızı ve biraz da turuncu renkler ulaşır








                                                                                                                                     http://www.nebiliyon.com/gokyuzu-neden-mavi-renkte-gorulur/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumunuz başarıyla gönderilmiştir, yayınlandıktan sonra sayfamızda yayınlanacaktır.

Post Top Ad

REKLAM ALANI