AutoCAD Giriş - Alperen Özdemir

Sponsor

ads

EN SON

En İyi Postlar

REKLAM ALANI

17 Mart 2019 Pazar

AutoCAD Giriş


YAZAR: Berkan ŞentürkAutocad programını ilk olarak açtığınızda karşınıza çıkan pencerede kullanmak istediğiniz yeni sayfa ise eğer sol alt kısımda START DRİWİNG  yazan yere tıklayarak yeni boşş sayfa açmış olursunuz.Eğer eski çalışmalarınızdan birine dönmek isterseniz    RECENT DOCUMENTS  kısmından eski çalışmalarınıza dönebilirsiniz.
Bu yol haricinde start drawing   panelinin altındaki  OPEN FİLES  seçeneğine tıklayarak kayıtlı olan önceki dosyalarınıza ulaşabilirsiniz.


ÇALIŞMA ALANI


Ana sayfamızda karşımıza çalışma alanımız çıkıyor. Çalışma alanımızda üst kısımda bazı özelliklerin bulunduğu satır bulunmaktadır. Hemen altında reben (papyon) olarak isimlendirilen kısım ve hemen altında çok fazla komutun ve menünün olduğu kısım mevcuttur.
Çalışma alanı oldukça geniştir ve altında command line ( komut satırı) bulunmaktdır.
Autocad uzantısı (dwg) uzantısı olarak açılır.
sol üstte (A) işaretini kısaca inceleyelim.


Açılan pencerede karşımıza bazı komutlar çıkmaktadır. Bu komutların 4 ü sıkça kullanılır.


NEW:  Yeni boş pencere açar.
  SAVE:  Kayıt eder. "


SAVE AS: Farklı kayıt.
 İMPORT:   Bu komut başka bir programda yapmış olduğunuz çizimi autocad programına taşımak istediğinizde birli bir formatta çiziminizi kaydederek buraya taşıyabilmenizi sağlar.
EXPORT:  Bu komut autocad  programında yapmış olduğunuz çizimi başka bir programa  taşıyabilmenizi sağlar.
PUBLİSH:  Çalışmanızı 3 boyutlu yazıcıya aktarmanızı sağlar.
PRİNT:    Farklı boyutlardaki kâğıtlara çıktı alır.
ÜST MENÜ
HOME:
Home menüsündeki  DRAW  kısmını öncelikle inceleyelim.
Bu kısımda çizim komutlarımız mevcuttur. Çizgi, daire, yay, kare gibi şekillere u kısımdan ulaşacağız.


MODİFY:Modify kısmında taşıma(move), döndürme(revolve), kesme(trim), kopyalama(move), aynalama (mirror), pah kırma(champher), patlatma gibi komutlarımıza ulaşacağız. 

ANNOTİON:Annotion kısmımız yazılarımızın ayarlandığı ölçü ve ölçeklendirmemizi yapacağımızın aynı zamanda ölçü şekilleri ve işaretlerinin bulunduğu alanımızdır. Her birinde kısa alt menüler vardır. Bu menüleri çizim örneklerinde işleyerek anlayacağız.


LAYERS:Bu kısımda çizgi tiplerini, çizgi kalınlıklarını genel olarak tanıyacağız.

İçerideki LAYER PROPERTİES  komutunda çizgilerimizi isimlendirip farklı çizgiler kullanacağız ve çizgi çeşitlerini inceleyeceğiz.
Autocad programında her komutun kısa yolu mevcuttur. Komut satırına klavye üzerinde komutların kısaltmaları ile komutlara daha hızlı ulaşabilmemizi sağlanmıştır.
Örneğin; line komutunu (L) enter) şeklinde ulaşabilmemiz salanmıştır. Genelde kmutların baş harfleri ile yada ilk birkaç harfi ile ulaşabiliriz. Örneğin; mirror (mi) enter) şeklinde.Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumunuz başarıyla gönderilmiştir, yayınlandıktan sonra sayfamızda yayınlanacaktır.

Post Top Ad

REKLAM ALANI